header banner
Default

Deprem sigortası nasıl alınır ve zorunlu deprem sigortası nedir? Depremde yıkılan evler devlet tarafından karşılanır mı?


Table of Contents
  Depremde yıkılan evleri devlet karşılıyor mu? Deprem sigortası nasıl yapılır? Zorunlu deprem sigortası nedir?

  06.02.2023 21:07 Son Güncelleme:

  Zorunlu deprem sigortası nasıl yapılır? sorusu araştırılıyor. Türkiye'de Kahramanmaraş'ta 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. İçişleri Bakanı Soylu, ''Dördüncü seviye alarm ortaya koyduk.'' ifadelerini paylaştı. Peki ama depremde yıkılan evleri sigorta mı karşılıyor?

  DASK nedir? Deprem sigortası nasıl yapılır?

  DASK internet üzerinden hızlıca alınabilir. Yeni poliçe alıyorsan DASK adres kodu ve istenen konut bilgilerini girerek, mevcut poliçeni yeniliyorsan da poliçe numarası ve diğer bilgileri girerek sadece kısa bir sürede teklif alabilir, sigorta şirketlerinin DASK ürünlerini görebilirsin. Ayrıca kullandığınız bankanın uygulamasından da evinize deprem sigortası yaptırabilirsiniz. 

  Deprem sigortası ne işe yarar? 

  Zorunlu Deprem Sigortası ile deprem ve depremden kaynaklanan yangın, infilak, yer kayması ve tsunami risklerine karşı, sigortalı konut sahiplerine maddi güvence sağlar. İster oturulamaz durumda ister kısmî hasarlı olsun, bina zararını en hızlı şekilde tazmin ederek, yaşamın normale dönmesine aracılık eder.

  Depremde yıkılan evleri devlet mi yapıyor?

  DASK'ın her yıl inşaat maliyetlerine göre belirlediği azami tutardaki teminat 2023 yılı için 640.000 TL. Eğer yıkılan meskenin yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve maliyet, DASK'ın teminat tutarını aşıyorsa sigortalı isteğe bağlı olarak, aşan kısım için sigorta şirketlerinden ek teminat hakkına sahip olabiliyor.

  Sources


  Article information

  Author: Jennifer Johnson MD

  Last Updated: 1700379361

  Views: 569

  Rating: 3.8 / 5 (119 voted)

  Reviews: 86% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Jennifer Johnson MD

  Birthday: 1912-01-24

  Address: 212 Petty Squares Apt. 359, Carrieland, WI 12684

  Phone: +4560301652245855

  Job: Chemist

  Hobby: Cocktail Mixing, Fencing, Hiking, Tennis, Orienteering, Gardening, Hiking

  Introduction: My name is Jennifer Johnson MD, I am a candid, dedicated, honest, forthright, priceless, spirited, Gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.